הנדסת תעשייה וניהול

תכנון, פיתוח, הערכה ושיפור תהליכים למטרות ייעול ומקסום תפוקה ורווח של ארגונים. תפקיד משלב טכנולוגיה, הנדסה ואנשים.

המטרה של הנדסת תעשיה וניהול היא שיפור תהליכים והחלטות על מנת לאפשר לארגון להשיג את מטרותיו או לשפר את ביצועיו. מדובר בשיפור פריון העבודה, קיצור זמני תגובה, הפחתת עלויות, איכות משופרת של מוצרים ושירותים והעלאת שביעות הרצון של הלקוחות. תפקידו של המהנדס לאתר בעיות או הזדמנויות לשיפור בתחומים אלה ולהציע פתרונות ושינויים, תוך התאמתם למאפיינים הספציפיים של הארגון בו הוא מטפל והתחשבות גם בתהליכים ושינויים הצפויים בעתיד.

התואר בהנדסת תעשייה וניהול הוא רב תחומי ומאפשר להשתלב במגוון תעשיות ותחומים במשק: חברות היי-טק, תאגידים בין-לאומיים, חברות עסקיות, תעשיות ביטחוניות, מפעלי תעשייה וגופים ציבוריים. כמו כן, התואר מאפשר להשתלב במגוון תפקידים כגון: הנדסת ייצור, הנדסת איכות, ניהול פרויקטים, ניתוח מערכות מידע, ייעוץ ארגוני, ייעוץ אסטרטגי וקבלת החלטות בניהול. קיים ביקוש למקצוע שעולה עם התפתחות הטכנולגיה והתרחבותה לשטחי חיים נוספים.

נגן וידאו
מה אומרים אלו שכבר במקצוע?

מה בתכל'ס עושים ביום עבודה?

תכנון התנהלות ופעולות לצרכי ייצור ויעילות שימוש; הערכת עלויות ייצור, שיטות חיסכון בעלויות והשפעות של שינויים בעיצוב המוצר על הוצאות החברה ולצרכי בקרה והתנהלות עתידית; הגשת סקיצות ממוחשבות של ציוד, חומרים ומרחב עבודה לצורך בדיקת יעילות; תקשורת עם ההנהלה והלקוחות לצרכי פיתוח תקני ייצור; הגשת המלצות על שיטות לשיפור כוח אדם, חומרים ושירותים; איסוף מידע ונתונים באמצעות ראיונות, תצפיות ומדידות; הערכת התוצאות וניתוח תהליכים תוך שימוש במדדים שונים; מתן הצעות בדבר שיפורים ופתרונות, בדיקתם, יישומם והטמעתם בארגון, ולאחר מכן השוואה בין התכנון לביצוע, מעקב ובקרה.

20K

הנדסת תעשייה וניהול,
למי זה מתאים?

נטיות תעסוקתיות: מתאים לאנשים בעלי נטיה ביצועית (R), חקרנית (I), חברתית (S) ויזמית(E).

כישורים ויכולות הבאים לידי ביטוי במקצוע: יכולת בין־אישית, יכולת אנליטית, יכולת כמותית, סדר וארגון, יסודיות ואבחנה בפרטים, פתרון בעיות.

מאפיינים בולטים: עבודה דינמית ומגוונת, עבודה הדורשת מאמץ חשיבתי, יסודיות והבחנה בפרטים, עבודה כשכיר.

איך מגיעים למקצוע?

תואר בהנדסת תעשייה וניהול (4 שנות לימוד) הנלמד באוניברסיטאות ומכללות כגון אוניברסיטת ת”א, אוניברסיטת בן גוריון, מכון לב, מכללת עזריאלי להנדסה והשלוחה החרדית לחרדיות – תכלית.

שאלות נפוצות

למרות שיש כמה קווי דמיון בין תחומי הלימוד יש גם הבדלים משמעותיים ביניהם, הן מבחינת תכני ונושאי הלימוד והן מבחינת אפשרויות התעסוקה לבוגרים. באופן כללי, בלימודי מנהל עסקים מתמקדים בנושאי כלכלה, ניהול וניתוח עיסקי ומטרת הלימודים היא להכשיר את הבוגרים לתפקידי מטה בחברות ובארגונים. הנדסת תעשייה שמה לה למטרה להקל על תהליכי העבודה בארגון ולשפר אותה באופן מתמיד ולצורך כך, הלימודים כוללים תכנים מעולם ההנדסה, כגון מתטיקה ופיזיקה וניתן דגש משמעותי על טכנולוגיה. כיום, תחום זה נחשב למבוקש יותר, ואף מאפשר יותר בקלות השתלבות בחברות טכנולוגיות.

כמה מרוויח עורך דין?  מהי ההכשרה של פסיכולוג?  מה מהנדס אלקטרוניקה עושה ביומיום?

בואו לבקר בעמוד המקצועות שלנו