הנדסת בניין

ניהול פרויקט קבלני בפיתוח ותשתיות, תוך הבנת תוכניות בנייה ושילוב עקרונות הנדסיים בעבודה לשם הבטחת בטיחות ויציבות מבנים.

הנדסת בניין עוסקת בתכנון ובביצוע של מבנים ומערכות לצרכים שונים – תעשייתי, ציבורי ופרטי. מהנדס בניין הוא האחריות המקצועית העליונה בכל פרויקט בנייה, ולהגדרת התפקיד הספציפי ישנן השלכות על תחומי האחריות עליהם אחראי המהנדס לאורך הפרויקט. כאמור, המעורבות של מהנדס בניין מתחילה בשלב התכנון, בו המהנדס לוקח חלק פעיל בגיבוש תכנית בנייה ולאחר מכן מאשר אותה על פי העמידה בעקרונות המקצועיים של הנדסת בניין. בשלב זה נדרש גם אישור של מהנדס בניין קונסטרוקטור. לאחר מכן, על המהנדס לפקח ולאשר את כל שלבי הבנייה, לרבות יישור וסימון השטח, קידוחי קלונסאות, יציקת יסודות, ביסוס המבנה ועבודת השלד. לאחר השלמת השלד תפקידו הרשמי של מהנדס הבניין מסתיים, אך בפועל הוא נותר מעורב גם בשלב האכלוס. בשלב הגמר, על מהנדס הבניין לוודא שלא בוצעו פעולות במהלך הבנייה אשר מסכנות את החוזק המבני של השלד. באכלוס, המהנדס מעורב בעיקר בבדק בית ומתן אישורים הנדרשים לקבלת טופס 4.

נגן וידאו
איפה למשל אפשר לעבוד?
מה אומרים אלו שכבר במקצוע?

מה בתכל'ס עושים ביום עבודה?

ניהול הפרויקט מהפן הביצועי שלו הכולל לוחות זמנים, חשבונות, ניהול קבלני משנה, איכות ועוד; ארגון וניהול של עבודות תחזוקה ושיקום של מבנים קיימים; קביעה ופירוט של שיטות בניה, חומרים ותקני איכות.

21K

הנדסת בניין,
למי זה מתאים?

נטיות תעסוקתיות: מתאים לאנשים עם נטיה ביצועית (S) מנהלית (C) וחברתית (S).

כישורים ותכונות הבאים לידי ביטוי במקצוע: יסודיות והבחנה בפרטים, יכולת טכנית, יכולת בין־אישית, פתרון בעיות, יכולת אנליטית.

מאפיינים בולטים: עבודה הדורשת מאמץ חשיבתי, עבודה כשכיר, עבודה המורכבת מקשר אינטנסיבי עם אנשים, עבודה מובנית עם כללים ברורים.

איך מגיעים למקצוע?

תואר בהנדסה אזרחית/הנדסת בניין. ניתן ללמוד בטכניון, אוניברסיטת בן גוריון, מכללת סמי שמעון ועוד.

קישורים שימושים

שאלות נפוצות

משך הלימודים: הבדל משמעותי בין מהנדס בניין להנדסאי בניין הוא משך הלימודים: לימודי הנדסאי בניין נמשכים בין שנתיים לשנתיים וחצי , בעוד שמהנדסי בניין עוברים מסלול לימודים הנמשך ארבע שנים. אופי התפקידים: הנדסאי בניין בדרך כלל עובדים יותר בשטח ומתמקדים ניהול ובפיקוח על עבודות הבנייה. לעומת זאת מהנדסים עוסקים לרוב בעבודה משרדית. תחומי האחריות: ההבדל הוא בהיקף תחומי האחריות והסמכויות של מהנדסים והנדסאים בכך שהנדסאי בניין יכולים לחתום על תכניות הנדסאיות של מבנים עד 4 קומות , בעוד שמהנדסי בניין מורשים לחתום על תכניות ללא הגבלה בגובה המבנה

כמה מרוויח עורך דין?  מהי ההכשרה של פסיכולוג?  מה מהנדס אלקטרוניקה עושה ביומיום?

בואו לבקר בעמוד המקצועות שלנו